Morgan Housel
Finanse i inwestycje są najczęściej przedstawiane jako nauka ścisła. Bierzemy pewien zestaw danych, analizujemy, tworzymy skomplikowane modele i jesteśmy w stanie określić co warto kupić, czego unikać i w jakim kierunku rozwinie się sytuacja gospodarcza. Inwestowanie to jednak nie jest matematyka. To ogromna grupa ludzi dokonująca często niedoskonałych decyzji, co nawet mądrych ludzi może doprowadzić do nerwów, paniki, czy chciwości. Stąd częste rozczarowanie, gdy po raz pierwszy spróbujemy zmierzyć się z rynkiem i okazuje się, że nie tylko modele nie tłumaczą dobrze rzeczywistości, ale też inwestorzy bardzo często zachowują się jakby irracjonalnie.
Jak pokazuje Morgan Housel w książce „Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu” to tylko jeden z wielu błędów, które popełniamy myśląc o pieniądzach. Książka obejmuje 19 krótkich historii na temat tego jak ludzie (często błędnie) myślą o pieniądzach oraz w przystępny sposób zwraca uwagę na to, co naprawdę jest ważne nie tylko w podejściu do finansów, ale też swojego życia. Jej głównym założeniem jest to, że dobre radzenie sobie z pieniędzmi ma niewiele wspólnego z tym, jak inteligentny jesteś, a dużo z tym, jak się zachowujesz. A zachowanie jest trudne do nauczenia, nawet dla naprawdę inteligentnych ludzi. Geniusz, który traci kontrolę nad emocjami może w katastrofalny sposób zarządzać swoim majątkiem. Książka prowadzi czytelnika w prosty sposób przez wydawałoby się skomplikowany temat finansów.
Narracja jest pełna anegdot i przykładów z życia i pozwala spojrzeć na niektóre obszary w świeży sposób, daleki od tradycyjnych opowieści o pieniądzach.
Nie chcąc zabierać przyjemności z lektury, zachęcamy do samodzielnego poznawania kolejnych „lekcji”. Mało kto pisze tak przejrzyście i obrazowo o finansach osobistych i inwestowaniu jak Morgan Housel. Jego ostatnia książka to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na finanse nie od strony wzorów, ale tego, co się naprawdę liczy – psychologii. A dla tych, którym będzie za mało (to akurat gwarantowane), polecamy blog, na którym znajdziecie dodatkowe wpisy tego autora.
JW