Polski rynek akcji oficjalnie najtańszym rynkiem na świecie… Przynajmniej spoglądając na popularny wskaźnik CAPE (Cycle Adjusted Price-to-Earnings), czy zagregowane wskaźniki, będące modyfikacją CAPE, bazujące na dywidendzie (CAPD), Cash Flow (CAPCF) i wartości księgowej (CAPB). Jeszcze na koniec poprzedniego kwartału najtańszym rynkiem był Egipt. Polska była wtedy tuż za nim. Na koniec tego kwartału dzierży już miano najtańszego rynku.
Inwestorów, którzy posiadają już ekspozycją na nasz rodzimy rynek i same spółki pewnie mało cieszy żółta koszulka lidera. Połączenie rozczarowań w obszarze zysków i spadek wycen to kombinacja odpowiedzialna za tak słabe zachowanie naszego rynku (kiedyś mówiliśmy o tym tutaj). Z punktu widzenia spółek niskie wyceny to wysoki koszt finansowania poprzez rynek akcji.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Wielu z nas zna bolączki polskiego rynku, nie będziemy się tutaj na tym rozwodzić. Chcemy skupić się na tym, czy być może tak ekstremalnie niskie wyceny to okazja inwestycyjna? Spojrzymy z czysto kwantytatywnego punktu widzenia. Próbowaliśmy znaleźć w bazie wycen Barclays inne rynki, których wyceny CAPE historycznie zeszły poniżej poziomu 8. Udało nam się znaleźć tylko 4 rynki: Rosja, Turcja, Włochy i Hiszpania. Próbka jest dość mała, ale w naszym następnym wpisie przeprowadzimy analizę jak kursy indeksów tych rynków zachowywały się po przekroczeniu tego poziomu.
JP